Tarayıcınızı Güncellemeniz Gerekmektedir.
Tarayıcınızı Güncelemeniz gerekmektedir.
alanya

Alanya Belediyesi Spor Müdürlüğü

Alanyacup.com

Alanya Hakkında

Banner
Alanya Hakkında

Alanya Antalya'nın 135 km doğusunda yer almaktadır. Alanya, Türk Rivierasının incisi olarak da bilinmektedir. Alanya kilometrelerce uzunluğundaki plajları, berrak ve temiz kristal rengindeki suyu ve muhteşem iklimi ile de ünlenmiştir. Kozmopolitik bir yer olduğundan dolayı da burası gerçekten çok tercih edilen yerlerin başında gelmektedir. Birçok ülke tarafından tercih edilen spor etkinlikleri merkezi, renkli Pazar manzaraları,su sporları merkezi, huzurlu ve renkli gece yaşamı ile Alanya Türkiye'de yabancı tatilciler tarafından seçilen tatil merkezlerinin başında yer almaktadır.

Alanya ve çevresinde kışın ılık yazın ise sıcak ve kurak bir iklim görülür. Bu iklim sebebi ile burada bir çok çeşitte meyve bahçeleri yer almaktadır. Ayrıca kıyı bölgelerinde zeytin ağaçları ve çeşitli türde bitkiler yetişmektedir. Kıyı boyunca palmiye ağaçları, çeşitli türde ağaç ve bitkileri, incir ağaçları da burayı rengarenk bir görünüm kazanmasında büyük bir rol oynamıştır. İlkbaharda yemyeşil çimenleri, rengarenk çiçekleri, ağaçları kış aylarında ise dağ yamaçlarındaki o kar manzarası gerçekten görülmeye değerdir.

Alanya, Türkiye'nin kalbi Avrupalılar tarafından keşfedilen tatil beldesidir. Alanya eskiden Selçuklular'ın çok önemli bir liman kenti idi. Şimdi ise Türkiye'de Miami olarak adlandırılmaktadır. Son yıllarda Alanya gerçekten turizm alanında çok yol kat etmiş olup günümüzde önemli turizm alanlarının baş sıralarında yer almaktadır. Ayrıca kışın ılıman iklimi ile de Avrupalılar tarafından çok sevilmektedir.Alanya'da çok leziz yemekler sunan lokantalar, ferah ortama sahip barlar, renkli mağazalar ve daha birçok çeşitte ve tarzda mekanlar bulunmaktadır.

Önceki adı Alaja olan bugünkü Alanya Antalya'nın doğu kısmında mermerden inşa edilen muhteşem eserlerin yer aldığı alanları, Selçuklu kalesi ve daha bir çok eserleri,kıyı boyunca uzanan plajları ile görülmeye değer bir kıyı kentidir. Kıyı bir kolye görünümünde olan bu yer arkasından yükselen Ak Dağı (2647 m) yüksekliğindedir.

Alanya iklimi ve konumu itibari ile yaz ve kış aylarında bir çok turisti ağırlamaktadır. Selçuklu eserlerinin ve bu güzelliklerin bir araya geldiği bu görüntüyü gerçekten görmelisiniz. Alanya eski zamanlarda bir çok kavime sınır bölgede yer almıştır.

Alanya Korakesion uygarlığı zamanında Pampylien'e sınır bir bölgede idi. Milattan Önce 2. yy'da zamanın korsanlarından Diyotoros Trypnon bir tepe üzerinde yer alan Pompeius alanının içerilerindeki kaleyi ele geçirdi. Bir süre sonra bu bölgeye Romalılar gelip ve buraya yerleşti. Bu yeri Roma dönemi krallarından Antonius Kleopatra'ya hediye etmiş. Ama her şeyden evvel 1221 yılında bu yerin Selçuklular açısından büyük bir önemi vardır. Alaattin Keykubat burada Alaiye adını verdiği ve yapımı 1226-1231 yılları arasında devam eden Marina alanı ve kalesi yaptırmıştır.Ve burada ki marina bölgesinden diğer bölgelere saldırılar gerçekleştiriyormuş. Ayrıca ardından buraya gemi yapım alanı inşa ettirmiştir.