Tarayıcınızı Güncellemeniz Gerekmektedir.
Tarayıcınızı Güncelemeniz gerekmektedir.

Yol Bisikleti Genel Bilgi

Banner
Yol Bisikleti Genel Bilgi

Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu

        Türkiye’de bisiklet sporu tarihi, 1923 yılında Türkiye Bisiklet Federasyonu’nun kurulması ile birlikte başladı. Türkiye ilk uluslararası yarışmalara 1927′de Bulgaristan’da katıldı. Türkiye’de ilk kez 1928′de Ege Turu adı altında yarışma düzenlendi. Daha sonra, 1938, 1939, 1941 ve 1942′de İstanbul-Edirne-İstanbul bisiklet yarışları yapıldı. Türkiye’nin yaşayan bisiklet tarihi olan eski milli bisikletçi ve 1950 yılında Türkiye Bisiklet Federasyon Başkanı olan Talan TUNÇALP, 1968 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cemal GÜRSEL’ in de onayını alarak “Marmara Bisiklet Turu’nu” “Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu” adına dönüştürmüştür. O dönemden sonra sadece Türk sporcuların değil yabancı sporcuların da dâhil olduğu bir Bisiklet Turu olmuştur.
        Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na olan ilgi takip eden yıllarda giderek azalmıştır, ancak Emin MÜFTÜOĞLU’nun Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanlığına seçilmesiyle birlikte bisiklet sporu hızla eski önemini kazanmaya başlamıştır. Emin MÜFTÜOĞLU ve ekibi Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’nu 7 etaptan oluşan bir tur haline getirerek ve gerekli medya altyapı çalışmalarını da yaparak Türkiye’nin tüm güzelliklerini tüm dünyaya tanıtmıştır.
Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu Etapları şöyledir;
İstanbul Grand Prix
1.Etap İzmir-Kuşadası
2.Etap Kuşadası-Bodrum
3.Etap Bodrum-Marmaris
4.Etap Marmaris-Fethiye
5.Etap Kalkan-Finike
6.Etap Finike-Antalya
7.Etap Antalya-Alanya (Finish)
44. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu 2.2 kategorisinden 2.1 kategorisine yükseltilmiştir ve yarışa 13 ülkeden 22 profesyonel takım ve 148 sporcu pedal çevirmiştir. Ödül seremonisine 11. Cumhurbaşkanımız Abdullah GÜL teşrif etmiştir. 48. Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu’na 25 ülkeden 22 profesyonel takım ve 250 sporcu katılmıştır. Bu sene 50. si düzenlenecek olan  Turlar 27-04 Nisan/Mayıs 2014 / START ALANYA 27-28 Nisan tarihlerinde TRT tarafından helikopter, uçak ve motorize ekipler tarafından tüm Türkiye’ye canlı olarak aktarılmasının yanı sıra Eurosport tarafından 123 ülkeden canlı yayınlanacaktır.

Yol Yarışları
Türkiye Bisiklet Federasyonu tarafından organize edilen yol yarışları federasyonun kuruluşundan bu güne devam etmektedir. Her yıl düzenlenen kulüpler arası puanlı yol yarışları 1998 senesinden itibaren Alanya’da da yapılmaya başlanmıştır. 21 Ekim 1997 tarihinde kaybettiğimiz eski milli bisikletçi Tacettin ÖZSAVAŞ’ın adı verilen yarışlar Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde yapılmaktadır. Emin MÜFTÜOĞLU’nun Bisiklet Federasyonu başkanı olmasından sonra kulüpler arası puanlı yol yarışlarının sezon aşılışı Alanya’da yapılmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren Alanya, hem doğal güzellikleri hem iklim şartları sebebi ile gerek bisiklet sporunun gerekse diğer spor branşlarının vazgeçilmez şehri olmuştur.