Tarayıcınızı Güncellemeniz Gerekmektedir.
Tarayıcınızı Güncelemeniz gerekmektedir.

Plaj Futbolu Genel Bilgi

Banner
Plaj Futbolu Genel Bilgi

          Türkiye’de Spor organizasyonlarının yapıldığı şehir olarak isim yapan Alanya yine bir ilki yaparak 14-16 Temmuz 2000 Tarihinde Uluslararası plaj futbolu şampiyonasını düzenlemiştir. Dünya Plaj Futbolu Şampiyonasının bir ayağı olarak düzenlenen bu organizasyona 4 ülkeden ulusal takımlar katılmışlardır. Türkiye, Almanya, Brezilya ve İspanyanın mücadelede ettigi 2000 yılı şampiyonasında, kupayı Brezilya takımı kazanmıştır. Daha sonraki şampiyona 12-14 Temmuz 2002 tarihinde yapılmış olup Türkiye, Avusturya, Isviçre ve İngiltere ulusal takımlarının katılımıyla yapılan organizasyonda İsviçre milli takimi birinci, Türkiye milli takımı ikinci olmuş ve izleyici rekorunun kırıldığı bir organizasyon olmuştur.
            2006 yılında Türkiye Futbol Federasyonu branş olarak federe olmasını sağlayarak,Gündüz Tekin Onay'ın başkanlığında Şamil Yıldız 'ın koordinatörlüğünde çalışmalara başlamıştır.Türkiye Şampiyonası 18-20 Ağustos 2006 tarihinde Alanya'da Erkekler ve Bayanlar olarak yapıldı. Erkeklerde birinci Aygaz Sakarya Spor, ikinci Alanya Belediyespor, üçüncü İzzet Baysal Üni. olurken bayanlarda birinci Gazi Üniversitesi, ikinci İzzet Baysal Üniversitesi olmuştur.Yine Alanya Plaj Futbol Milli Takımımız Romanya ile Avrupa elemeleri öncesinde hazırlık maçları yaparak takımımıza ev sahipliği yapmış ve plaj futbolu için önemli kamp merkezlerinden biri haline gelmiştir.
          2009 TFF Garanti Plaj Futbol Ligi Marmar, Ege, Akdeniz, İçanadolu bölgelerinde toplam 18 etapta gerçekleşti.Bu eteplarda 1. olan takımlar TFF tarafından süper finallere davet edildiler.12-14 Temmuz 2013 tarihlerinde Oynanacak olan müsabakalar neticesinde plaj futbolu süper finallerinin şampiyonu belirlenicek.  2006 dan bu yana Alanya'da düzenlenen finallere bu yılda Alanya Belediyesi büyük destek veriyor.Karşılaşmalar Alanya Belediyesi Plaj Futbol stadında oynanacak. Bu organizasyonumuza bütün halkımız davetlidir.